sobota, 29 stycznia 2011

Pięć książek



TOMASZ JURASZ – BANIALUKA CZYLI KOPA STARYCH PRZYSŁÓW POLSKICH
(KAW, Rzeszów 1989)

Książka wyjaśnia pochodzenie takich powiedzeń, jak "słowo się rzekło, kobyłka u płota" czy "duby smalone". To bardzo interesująca lektura, a ilustracje Szymona Kobylińskiego czynią z niej naprawdę przyjemną w odbiorze, godną polecenia pozycję.

Nie wiem, czemu przed "czyli" w tytule nie ma przecinka.




MARIA ZIÓŁKOWSKA – WYBITNI LUDZIE TEŻ LUDZIE
(Antyk, Kęty 2004)

Interesujący zbiór ciekawostek o ludziach sławnych - ich lękach, dziwactwach, kaprysach, wierzeniach, nałogach... Cóż mogę powiedzieć - bardzo wciągająca książka!

A jeśli kogoś interesują historie z życia znanych postaci, powinien również sięgnąć po dwa niniejsze tytuły:

SŁAWNI POLACY W ANEGDOCIE
(Europa, Wrocław 2004),

ANEGDOTY I FACECJE O LUDZIACH WIELKICH I SŁAWNYCH
(Książka i Wiedza, Warszawa 2002).


 HARVEY RACHLIN - SKANDALE, WANDALE I... NIEZWYKŁE OPOWIEŚCI O WIELKICH DZIEŁACH SZTUKI
(Rebis, 2010)

Miałabym parę drobnych zastrzeżeń do tej pozycji, ale generalnie rzecz ujmując, to całkiem zajmujący zbiór dwudziestu sześciu historii na temat dwudziestu sześciu słynnych obrazów, takich jak: Olimpia, Straż nocna czy Lekcja anatomii doktora Tulpa.

Oto fragment: "Mimo ciemnego tła Straży nocnej obraz przedstawia scenę rozgrywającą się nie nocą, lecz w ciągu dnia, czyszczenie obrazu w latach 40. XX wieku ujawniło, że to, co uważano za mrok, faktycznie było grubą warstwą brudu, który narósł z biegiem czasu. Arcydzieło Rembrandta błędnie zatytułowano wiele lat po jego powstaniu, ponieważ główną wojskową funkcją gwardii cywilnej były warty pełnione w godzinach nocnych".